Mutfak Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfaklar yiyecek bir şeyler hazırlanmanın yanı sıra, çok eski zamanlardan beri ailenin bir araya gelmesini, sosyalleşmesini, bazı misafirlerin ağırlanmasını sağlıyor. Özellikle bizim ülkemizde, çok geniş bir kültüre sahip olan evin en güzel alanlarından mutfak, sürekli hareketliliği içinde barındırıyor. Bu sebeple mutfağın fonksiyonel olması çok önemli bir kriter. En önemli şey duvar ve boya tercihleridir.

Yemek yaparken sıçrayan ve leke bırakan ürünlerin olduğu göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple, duvar tercihlerinde suya dayanıklı, silinebilir boyalar kullanılmalıdır. Kullanılan pek çok kalitesiz boya üzerinde oluşan lekeler silindiğinde, leke hem dağılıyor hem de boya sürtünme etkisiyle çok incelip kötü bir görüntüye ulaşıyor.

Bu kişilerin en son isteyeceği şeydir. Eğer boya kullanılmak istenmiyorsa, trend olan duvar kağıtları ve mutfağı modern hale getirecek stickerlarda kullanılabilir. Ruhsal açıdan insana daha çok keyif veren hoş görüntüler elde edilebilir. Mutfak eğer büyük ise, koyu renkler tercih edilebilir ancak küçük ise koyu renkler mutfağı daha da küçük gösterecektir. Mutfakta koyu renk dolaplar ve tezgah, tasarım olarak çok güzel ancak kullanış açışından memnun bırakmayan tarzdır. El izi bıraktığı için son zamanlarda tercih edilmiyor.

En kalite mutfak dolabı malzemesi MDF’dir. Dolapların kapaklarını projelendirirken, kullanılacak olan buzdolabının açılış yönü, bulaşık makinasının büyüklüğü, ankastre set alanları gibi etkenlere dikkat edilmesi gerekir. Dolap çekmecelerinde ve kapaklarında frenleme sistemi olması, mutfakta kullanılan en pratik fikirdir.

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok ‘mutfak adalar’ı tercih edilmektedir. Hem görsellik açısından hem de kullanım işlevselliği açısından oldukça önemli olan bu mutfaklarda, çalışma tezgahı büyük, dolaplar ve depolama alanları yeterli sayıda ve çeşitli bar sandalyeleri-masa, köşe takımı kullanılır. Kullanışlı dolaplar, düzen açısından olmazsa olmaz. Mutfak küçük ise, kompakt dolaplar kullanılabilir.

Mutfakta kullanılan herhangi bir eşya ne kadar rahat olursa, mutfak içinde geçirilen vakit de o kadar kaliteli olur. Örneğin, seçilen mutfak masası, mutfağın ölçülerine göre fazla büyükse, mutfaktaki alanı çok azaltıp yürümeyi bile zorlaştırıyorsa, bu keyifli bir zaman sağlamaz.

Yaratıcı Mutfak Fikirleri

Dolapların içine, dolap içi düzenleyiciler, metal raflar alınabilir. Baharatlıklar, kupalar, bardaklar, çatallar ve bunlar gibi pek çok ürün dolap içlerine gelişi güzel değil, sırayla, düzenli bir şekilde yerleştirilir. Bu şekilde yapılan planlamalar sonucunda alandan da tasarruf edilir. Dolap kapaklarına asılan dolap içi düzenleyiciler, bölme raflar da bulunuyor. Ölü alanlar değerlendirilmelidir.

Mutfak Dekorasyon Önerileri

Öncelikle bir tarz belirlenmesi gerekir. Geleneksel, şık, Country, İskandinav gibi tarzların hepsi kişinin kendi tercih meselesidir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan model Counrty tarzdır. Daha çok ahşap kullanılır ve sade, zarif görünür. Kalabalık değil, gözü hiçbir şey yormaz. Ortam aydınlık ve ferah olur. Seçilen tarza uygun mutfak rengi, halı deseni, sandalye-masa gibi eşyalar alınır, döşeme buna göre yapılır.

Bir cevap yazın