Vintage Mobilya Modelleri

Evin vazgeçilmez parçaları mobilyalar kişinin tarzını yansıtan eşyalardır. Evin genişliğine bağlı olarak farklı boyutlarda olabilirler ancak renkleri ve dizaynları tamamen ev sahibine kalmıştır. Özellikle son yıllarda vintage mobilyalar daha popüler bir hale gelmiştir. Evinde farklılık yaratmak isteyenler bu tarzı daha fazla benimsemeye başlamıştır. Özellikle tasarım mobilyalardan oluşur bu yüzden çoğu evden daha farklı bir hava olur. Genelde vintage mobilyalar çok bilindik markalardan ziyade tasarım yerlerde bulunur, fiyatları sanki çok pahalı olacakmış gibi görünse de aslında her bütçeye uygun seçenek vardır.

Renklerin Önemi

Vintage mobilyalar kullanmak istiyorsanız renklerin ne kadar önemli olduğunu hiç unutmayın. Klasik tonlardan ziyade daha çarpıcı veya pastel tonları tercih edebilirsiniz. Özellikle eskitme renkler vintage tarzında olmazsa olmazdır.

En çok kullanılan renkleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bej
  • Kırık beyaz
  • Kum
  • Krem
  • Pembe
  • Soluk mavi ve yeşil
  • Lila

Görüldüğü gibi tüm renkler zamansız tonlar, renk seçiminde buna dikkat etmekte fayda var. Aynı zamanda sakin ve tek ton olacak şekilde dizayn edilmelidir.

Eskiye Yer Verin

Vintage bir nevi antika anlamına gelmektedir, yani mobilya seçiminde eskileri kullanmaktan kaçınmayın. Sağlam değilse tamir ettirin ama görünümünü değiştirmeyin, bırakın renkleri solgun olsun, üstünde çizikler kalsın. Bu vintage bir hava yakalamanız için gereklidir. Özellikle antika mobilyaların orijinalliklerini bozmamak gerekir, ağır bir hava katmadan bazı eşyaları bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Vintage Mobilyaların Genel Özellikleri

En belirgin özellikleri kullanılan malzemenin doğal olmasıdır. Özellikle deri, süet ve kumaş parçalar çok sık tercih edilir. Ahşap bir mobilya ise üstünde oyma işlemler olabilir, pirinç bağlantılar da vintage tarzda olmazsa olmazdır. Bir parçanın doğallığın kaybetmemiş olması en önemli detaydır. Mobilyalarda, özellikle koltuklarda parlak, saten ve çiçekli kumaşlara da yer verebilirsiniz.

Cumbalı dolaplar ise vazgeçilmez parçalar arasında olacaktır. Eğer tek ton üzerinden gittiyseniz dolaplarda mavi, yeşil gibi tonlar tercih edebilirsiniz. Böylece klasik kahve dolap klişesinden kurtulmuş olursunuz. Örneğin klasik bir oturma grubu seçebilir, sehpa ve vitrini eskitme ahşaptan tercih edebilirsiniz. Özellikle pirinç ve bakır ağırlıklı mobilyalar en güzel modeller arasındadır.

Bir yanıt yazın