Traverten Sarı Küp Taş Nasıl Döşenir?

Traverten Sarı Küp Taş Nasıl Döşenir? Traverten sarı küp taşı, kaldırım taşı olarak da çok yaygın kullanılmaktadır. Döşemesi oldukça kolay olan kaldırım taşları, kolaylığı yanında çok sağlam ve dayanıklıdır. Döşeme yapılacak alan önceden tespit edilerek ne kadar malzeme gideceği belirlenir. Hangi alana hangi traverten taşın döşeneceğinin de belirlenmesi önemli basamaktır.

Traverten Sarı Küp Taş Nasıl Elde Edilir?

Kaldırım taşı olarak kullanılan traverten sarı küp taşları, yer altı su kaynaklarında yer alan maddelerin katılaşmasıyla ortaya çıkan tabakadan oluşmaktadır. Bazı traverten taşları mağaralardan çıkarılırken bazıları yer altı su kaynaklarının çıktığı ve yayıldığı noktalardan çıkarılmaktadır.

Pamukkale travertenleri buna en güzel örnektir. Üretimde kalite önemli olduğu için malzemenin kalitesi ön planda tutularak işlem yapılmaktadır. Çıkarıldığı yerden kurulan özel işletmelerde çeşitli ebatlarda doğranır, paketlenir ve ardından işlenecek fabrikalara ya da firmalara gönderilir.

Traverten Sarı Küp Taş Döşemesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaldırım taşı döşemeden önce zemin temizlenerek düzeltilir ve taş döşenecek şekle hazır hale getirilir. Döşeme yapılacak alan ne kadar ve ne tür malzeme gideceği hesaplanmalıdır. İşçiliğin temiz olması da önemli bir unsurdur.

Traverten Sarı Küp Taşının Özelliği Nedir?

Traverten sarı küp taşı, doğal taş çeşitlerinden biri olarak insanlara verilen en güzel nimetlerden biridir. Anti bakteriyel bir özelliğe sahip olan bu taşlar, insan sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Eski çağlardaki mimari yapılarda büyük ölçüde kullanılmış olan traverten taşları, iç ve dış cephelerde kullanılmıştır.

Medrese, cami gibi mekanlarda da kullanılmıştır. Sağlıklı olması nedeniyle her yerde tercih edilmiştir. Dayanıklı ve uzun ömürlü olan doğal taşlar, günümüzde de her alanda kullanılmaktadır. Traverten sarı küp taşı, delikli özelliği ve farklı renk çeşitleriyle diğer doğal taşlardan kolayca ayrılmaktadır.

Traverten Sarı Küp Fiyatları Nasıldır?

Kaldırım taşı olarak kullanımı yaygın olsa da günümüzde de mimari yapılarda kullanılmaktadır. Fiyatlandırılmasını yapmadan önce döşeme yapılacak alanı tespit ediyoruz. Ne kadar traverten sarı küp taşı gideceğini tespit ediyoruz. Hangi taş çeşidi kullanılacağına karar verildikten sonra gidecek metreküpe göre fiyatlandırma yapmaktayız.

Bir cevap yazın