Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odaları, çok sık bir şekilde kullanılan alanlar içerisinde yer alır. Günlük aktivitelerin çoğunluğunu oturma odasında gerçekleştiririz. Bu nedenle, oturma odası dekorasyonu da çok önemlidir. Evinizde oturma odasına ayrılan alan çok küçük ise, bu odayı düzenlerken pek çok önemli noktaya dikkat etmek gerekecektir.

Açık Renklerin Kullanımı

Oturma odasını dekore ederken odanın karanlık olmaması için bazı noktaları göz önünde bulundurmak gerekecektir.

Bunun için de şu noktaları göz önünde bulundurmak gerekecektir:

  • İlk olarak duvarlar ve zeminde açık renkler tercih edilmelidir. Bu renklerin tercih edilmesi odanın karanlık ve küçük görünmesini engeller.
  • Bunların dışında mobilyalar, perdeler ve halılar için de açık renkler kullanılmalıdır.

Bu detaylara dikkat edildiği takdirde ortamın ferah ve aydınlık bir şekilde görünmesi sağlanabilir.

Çok Fonksiyonlu Ürünlerin Kullanımı

Küçük alanlarda dekore edilen oturma odalarında, çok fonksiyonlu ürünlerin tercih edilmesi en fazla dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır. Oturma odasında yer alan bir orta sehpayı, bir depolama ünitesi şeklinde kullanmak kalabalık bir görüntü ortaya çıkmaması amacıyla kullanabilirsiniz.

Bazalı koltuklara ve depolama için kullanılan pufları küçük oturma odalarında mutlaka tercih etmeniz gerekir. Ayrıca oturma odasının duvarına geniş aynalar takılması, şıklık sağlamasıyla beraber odanın geniş görünmesini de katkıda bulunacaktır.

Dekoratif Ürünlerin Kullanımı

Odada bir işlevi bulunmayan ürünlere yer vermemek ya da dekoratif ürünlerin desenlerini ve renklerini oldukça sade tutmak her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır. Çok sayıda bulunan dekoratif eleman yerine az sayıda ve büyük parçalar halinde dekoratif ürünlerin kullanımı önerilen detaylar arasındadır.

Ayrıca dekoratif ürünlerin desen ve renklerin birbirleriyle ilişkili olmasına da özen gösterilmelidir. Böylece oturma odalarında kullanılan her eleman son derece uyumlu bir şekilde görünecek ve bu alanın dekorasyonu da göz yorucu bir halde olmayacaktır.

Televizyonun Duvara Monte Edilmesi

Televizyon, oturma odasını düzenlerken aklımıza ilk gelen detaylardan biridir. Oturma odasındaki televizyonu sehpaya veya bir üniteye yerleştirmek yerine bir duvara monte

edilmesi her açıdan iyi bir seçenek olacaktır. Böylelikle ünite veya sehpa kullanmayarak geri kalan boş alanı da değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın