Nevresim Takımı Modelleri

İnsanlar, ilk zamanlardan beri, kendileri için sürekli barınma alanı oluşturmaya çalışırlar. Bunun için ellerinden geleni yaparlar, en iyisi olsun isterler. Kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortam oluşturmak için çok fazla çalışıp, gün sonunda huzurlu alanlarına kavuşmak için beklerler. Ev, insanın kendini en güvende hissettiği limandır, sığınaktır. Doğal olarak en güzel şekilde dekore etmek, tarza uygun döşemek, kişinin kendisini daha keyifli hissetmesini sağlar.

Ev ortamı temiz, derli toplu ve göze hitap ediyorsa, eve koşarak gelinir. Evin en önemli kısmı muhtemel yatak odasıdır. Uyuma, dinlenme, kıyafet değiştirme gibi aktivitelerin gerçekleştiği yatak odasının dekorasyonu, ev sahiplerinin kişisel zevkine göre dizayn edilir. En çok özen gösterilen yatak odası ürünlerinin başında ise yatağın üzerine serilecek nevresim, pike, yorgan gibi takımlar geliyor.

Nevresim Takımı Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Nevresim takımları, yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimden oluşuyor. Nevresim takımları pek çok kalitede olabilir.

Ürünün yapılma maddesi, ürün dokuma sıklığı ve ürünün hangi boya ile boyandığı, bu kaliteye etki eder. Kullanılan nevresimler, saten, pamuklu, dantelli, desenli olmak üzere pek çok modelleri vardır;

  • Polly-Cotton Nevresimler pamuk ve polyester karışımından meydana gelirler. En güzel özellikleri kolay ütülenirler ancak çok terletirler. Bu yüzden çok fazla tercih edilmezler.
  • Creton nevresim, ya %100 pamuk ya da polyesterden oluşur, dokuma sıklığı en az olan ve fiyat açısından ekonomik olan ürün grubudur. Dokuma sıklığı az olduğu için kalın ip kullanılır, bu sebeple sert bir dokusu vardır.
  • Ranforce nevresim takımları ise, en çok tercih edilen, günümüzde en yaygın olan, orta sıklıkta ince penye ipliklerden dokunmuş %100 pamuktan oluşan nevresim takımlarıdır. Yüksek hava geçirgenliği vardır. Creton nevresim takımlarına göre daha yumuşaktırlar. Standart nevresim takımı olarak da biliniyor.
  • ‘Percale’ ise sık dokunmuş anlamına gelmektedir. Bu ürün Saten nevresim takımlarına yakın kalitededir. Ancak orta segmentteki firmalar, Percale nevresimlerin üretim maliyeti çok yüksek ve satış yapma olasılığı çok az olduğu için, çok fazla imal etmek istemezler.
  • Saten nevresim takımları ise; parlak, kaygan ve en sık dokunan nevresim takımlarıdır. Konfor, sağlıklı ve rahat bir uyku istendiğinde, pamuk saten nevresim takımları tercih edilmelidir. Dokunma hissi, yumuşaklığı yüksektir. Terletmeme özelliği de yazın kullanılabilmesini sağlar. Polyester saten nevresimler ise yakıcı ve terletici özelliğe sahiptirler. Bu yüzden uyumak için uygun değildir.
  • Bambu nevresim ise, bambu ağacından elde edilen elyafların pamukla karıştırılmasıyla meydana gelir. Pahalı markaların daha çok sattığı bambu nevresimler hem göze hem de rahatlığa hitap ediyor
  • Tencel Nevresimler, okaliptus ağaçlarındaki elyafların, pamukla birleştirilmesiyle oluşur. Yumuşak, dayanıklı ve oldukça pahalı ürünler arasındadır.

Bebekler İçin Nevresim Takımları

Bebekler için kullanılacak olan nevresim takımları, uyku setleri gibi göz yormamalıdır. Bu bebek sağlığı açısından en önemli kriter olarak kabul edilir. Soft renkler, bebeklerin uykuya geçiş süresini kısaltarak, daha derin uyumasını sağlar. %100 pamuk ipliğinden dokunan organik nevresim setleri, bebeklerin rahatlıkla uyumasını gerçekleştirmek için tercih edilebilir. Hem kaliteli ve şık hem de emiciliği ve elastik özelliği sayesinde nefes alıp verebilen bir dokuya sahiptir. Bebekler için üretilen çoğu nevresim takımlarının aynı zamanda antibakteriyal özelliği vardır.

Bir yanıt yazın