Köşem Koltuk Modelleri

Son yılların popüler dekorasyon ürünlerinden biri olan köşem koltuklar neredeyse evimizin her bölümünde kendine yer buluyor. Oldukça fazla çeşidi olan bu modelleri tarzlarına ve işlevlerine göre yazımızda inceleyeceğiz.

Eviniz İçin Uygun Köşe Koltuk Modellerine Nasıl Karar Verebilirsiniz?

Eğer bu tarz bir mobilyayı kullanmak istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gerekenler:

  • Odanızın büyüklüğü burada en önemli kriterdir. Kocaman bir salonda küçücük bir koltuk veya küçük bir odada sıkışık, iç daraltıcı duran koltuklar istediğimiz görüntüden uzaktır.
  • Evinize ne sıklıkla ve ne kadar misafir geldiği yine atlanmaması gereken kriterlerdendir. Eğer misafiri seven özellikle de yatılı misafirleri olan biriyseniz köşem koltuğunuzu olabildiğince büyük ve açılıp yatak olabilen modellerden seçebilirsiniz.
  • Hangi dekorasyon stillerinden hoşlandığınız da burada önem taşır. Örneğin klasik, barok, rustik çizgileri olan bir dekorasyonda modern, minimal veya bohem tarzda köşem koltuklar büyük olasılıkla yakışmayacaktır.
  • Bütçeniz yine en belirleyici kriterlerden biridir. Fiyatlar yaklaşık 1000 TL ile 20000 TL arasında her bütçeye göre değişmektedir.

Bu kriterler doğrultusunda satın almadan önce köşem koltuğunuzu ana hatlarıyla belirleyebilirsiniz.

En Rahat Köşem Koltuklar

Eğer tercihinizi rahatlıktan yana kullanacaksanız kadife, nubuk, keten, şönil gibi kumaşlar kullanılarak yapılmış, kolay silinebilen, leke tutmayan, uzun süreli kullanımda deforme olmayan kumaşlar tercih edebilirsiniz. Tercihen L şeklinde bir dizaynı kullanmanız koltuğun istediğiniz kanadını istediğiniz tarafa getirebileceğinizden kullanım kolaylığı sağlar.

En Şık Köşem Koltuklar

Şıklıktan da ödün vermeyenlerdenseniz siyah, krem, hardal tonlarında tercih edebileceğiniz deri kumaşlar evinizi son derece zengin ve asil gösterecektir. Şıklığın yanı sıra işlevselliği de artırmak istiyorsanız kanatları arasında ahşap bağlantısı olan modelleri de tercih edebilirsiniz. Bu modellerdeki ahşap bağlantılar kahve sehpası olarak kullanılabilir ve ayrıca bir sehpaya eğilme zahmetini ortadan kaldırır. Ayrıca bazı modellerde ses sistemi, şarj girişi gibi işlevsel paneller de bulunmaktadır.

En Renkli Köşem Koltuklar

Eğer cıvıl cıvıl, rengarenk bir köşem koltuk istiyorsanız fıstık yeşili, turkuaz, mercan kırmızısı gibi renkler de sıklıkla bulabileceğiniz türden. Bu tip koltuklara çok yakışan etnik desenli minderlerle de oldukça enerjik, sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Bir cevap yazın