Kırmızı Mutfak Modelleri

Mutfaklar evlerin en çok zaman geçirilen yerlerinden biri. Yemeklerin yapıldığı, güzel kokuların buram buram tüm eve yayıldığı, hayat fışkıran mekanlar. İçinde çalışırken rahatlayıp derdi tasayı unuttuğumuz terapi merkezleri.

Çok zaman geçirilen mutfakların şıklığı ve zevke uygunluğu çok önemli. Renklerle, aksesuarlarla, kullanılan eşyalarla oynayarak insanların kendini daha iyi hissedeceği mekanlar oluşturmak gerektiğine kuşku yok. Kişisel beğenilere uygun şekilde kırmızı renk kullanılarak oluşturulan mutfaklar, canlı, dikkat çekici ve uyarıcı özellik taşıyor.

Kırmızı Mutfaklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırmızı renk, mutfağa enerjik, canlı, hareketli bir hava katacaktır. O nedenle mutfak dolabı gibi uzun yıllar kullanılacak bölümlerde kırmızı kullanırken rengin özellikleri dikkate alınmalıdır. Mutfak sahibinin bir süre sonra dinginlik ve huzur arama ihtimali varsa kırmızı rengi halı, sandalye, perde ve diğer mutfak aksesuarlarında kullanmak daha doğru olabilir.

Kırmızıyı bıkmadan kullanacak kişiler için ise boydan boya kırmızı dolaplarla kaplı bir mutfak baştan çıkarıcı olacaktır. Bu durumda kırmızının uyarıcı etkisini kırmak için flu renklerle dokunuşlar yapılabilir elbette. Eğer mutfak geniş bir alanda ise kırmızı daha rahat kullanılabilir. Ancak dar mutfaklarda alanın daha geniş olduğu algısını uyandırmak için farklı renkler katmak doğru olacaktır.

Kırmızı ile Birlikte Kullanılabilecek Renkler

Kırmızı baskın bir renk olduğu için yanında hemen her renk kullanılabilir. Son yıllarda ev mobilyalarında en çok kullanılan renk beyaz olduğu için kırmızı beyaz kombinler de sıkça görülüyor. Beyaz dışında siyah, gri, krem ve toprak rengi tonları da kırmızı ile uyum sağlayacak, birlikte kullanılabilecek renkler. Siyah beyaz ve kırmızı üçlüsü de harika sonuçlar ortaya koyabilir.

Kırmızı ile Yapılabilecekler Sadece Hayal Gücü İle Sınırlı

İnternette yüzlerce kırmızı mutfak modeli ve tamamlayıcı fikirler var. Biraz araştırma yaparak ya da ç mimarlardan yardım alarak harika mutfaklar oluşturulabilir. Ancak kişinin kullanacağı mutfak için fikir üretmesi, emek vermesi, aksesuarlarla oynaması belki de en güzeli. Kullandıkça kendi emeğini ve fikrini hatırlamak çok keyifli olmaz mı?

Küçük Bütçelerle Kırmızı Mutfaklar

  • Dolaplar kırmızıya boyanabilir.
  • Kırmızı tonlarda halı ve perde alınabilir.
  • Sandalye ve masalar ya da bu materyallerin bazıları kırmızı olabilir.
  • Boyanabilir duvarlar varsa bir duvar kırmızıya dönüştürülebilir.
  • Raflara dizilecek kırmızı renkli tencere, fincan vb bile bambaşka bir hava getirebilir.

Bir cevap yazın