Kaldırım Taşı Nasıl Yapılır?

Karayolu kenarında yer alan ve yayaların yürümesi için döşenen taşlara kaldırım taşı adı verilir. Gerçek ve tüzel kişilerin sahip olduğu gayrimenkuller arasında yerini bulur. Araç yollarından daha yüksekte inşa edilmiştir. Diğer bir isim ise yaya yoludur.

Parke taşı ise şekilsiz bir şekilde taşların yerleştirilmesi ile yapılır. Taşlar arasındaki su akışının düzgün olmasından dolayı bu tip yüzeyler daha fazla yağış alan bölgelerde kullanılır. Ayrıca altyapı çalışmalarında kolaylık sağlar. Parke taşlarının üzerindeki taşlar kolaylıkla sökülüp yeniden takılabilir.

Kaldırımların genişliği en az 150 cm olmalıdır. Kaldırımlarda mülkün yan tarafında minimum 25 cm emniyet kemeri, kaldırım kısmında ise 50 cm bordür ile emniyet kemeri bulunmalıdır. Ayrıca toplu taşıma duraklarının bulunduğu kaldırımların genişliği 300 cm olmalıdır. Türkiye’nin en büyük ocaklarında kaldırım taşı nasıl yapılır ve projeler için hazır konuma getiriyoruz.

Kaldırım Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Modern teknolojiler, üreticilerin çeşitli şekil, boyut ve renklerde parke taşları yapmasına izin verir.

Doğal taş veya yapay malzemelerden yapılabilse de ürün her iki versiyonda da oldukça estetik görünüyor;

  • Doğal malzemelerden yapılmış parke taşları
  • Yapay hammaddeden yapılmış karolar
  • Betondan yapılmış ürünler
  • Titreşimli taş levhalar

Doğal taş çeşitleri arasında sert peyzaj mimarisi denilince akla ilk gelen parke taşı, yapısal özellikler bakımından İzmir ili Bergama bölgesinden çıkarılan granitin zemin üzerine oturan işlenmiş halidir. Kesme taş olarak da kullanılabilir. Yüksek kaliteli kesme ve kırma makinelerinde üretilen parke taşları kalitesinde ve renkte hiçbir bozulmaya neden olmaz.

Doğal Kaldırım Taşları

Parke taşı doğal kırma yöntemleri kullanılarak granitten imal edilmekte ve oldukça ekonomik olan yol kaplamalarında estetik olarak kullanılmaktadır. Parke taşı, yapısal özellikleri itibariyle çeşitli renklerde üretilebilen bir taş olup, bu renk tonları ocakların ve fabrikaların bilindiği yere göre değişiklik göstermektedir. En popüler kaldırım taşı olan granit, ocaklarımızda vasıflı işçiler tarafından işleniyor ve projelerde kullanılmak üzere sevk ediliyor.

Kaldırım Taşı Fiyatları

Kilit şeklinde yapılan kilit taşı, döşeme kolaylığı ve ucuz fiyat seçenekleri sayesinde birçok yerde görülebilmektedir. En çok tercih edilme sebebi kolayca sökülüp tekrar döşenebiliyor olmasıdır. Kaldırım taşlarının çeşit ve özelliklerinde göre fiyatlarının da değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. En uygun fiyatlarla kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyeti garantisi veriyoruz.

Bir cevap yazın