Kağıttan Saksı Çiçeği Yapımı

Kağıttan saksı çiçeği yapımı göründüğü kadar zor değil. Bu gibi süslemelerde üstün yeteneklerimize gerek yok. Karton kağıtlar saksı çiçeği yapmada yardımcı olacak.

Kağıttan Saksı Çiçeği Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

  • Renkli karton kağıtlar
  • Yapıştırıcı
  • Makas
  • A4 kağıdı veya el işi kağıdı
  • Cetvel
  • Renkli kalemler
  • Plastik sopa

Kağıttan Saksı Çiçeği Nasıl Yapılır?

Bir karton kağıdın üzerine kurşun kalem veya uçlu kalem yardımıyla 4-5 adet yapraklı çiçek çizin. Sonra makas ile çizdiğiniz çiçekleri kesin. Her çiçek için iki kartonu yapıştırın. İki kartonu birbirine yapıştırmak çiçeklerinizin daha kalın görünmesine yardımcı olacak. El işi kağıtlarını ve karton kağıtlarından şekiller yapın.

Yuvarlak ya da çiçek şeklinde yapabilirsiniz. Yaptığınız çiçekli veya yuvarlak şekillerin uçlarından keserek güzel görünümler elde edebilirsiniz. Daha sonra hazırladığınız iki katlı yapıştırdığınız karton kağıtları ve çizdiğiniz çiçekleri birbirine yapıştırın. Daha sonra kalın çiçek yaprakları yapın. Birbirine yapıştırdığınız çiçekleri demetlerin ortasına çiçek veya yuvarlak şekli verdiğiniz şekilleri koyup çiçeklere sabitleyin. Aynı işlemleri istediğiniz karton kağıtlarda veya el işi kağıtlarında uygulayın.

Eğer isterseniz çiçekleri yapmak için; A4 kağıtları, cetvel, kahve tabağı ya da onun gibi bir malzeme kullanarak yapabilirsiniz. Sonrasında kahve tabağı ya da ona benzeyen bir malzeme yardımı ile A4 kağıtlarının üzerine yuvarlak daireler çizin. Yuvarlak şekilleri çizdikten sonra makas ile yuvarlak şekilleri kesin.

Her kestiğiniz yuvarlakları ortadan ikiye katlayın. Sonra yuvarlakların içine bir uçtan öbür ucuna kadar kalem ile çapraz ya da istediğiniz şekilleri çizin. Ayırdığınız kağıtların üstüne orta boyda madeni para koyarak yarım daireler çizin. Tüm kağıtların üstüne bu işlemi uygulayın. Bu şekilleri birbiri ile birleştirin ve makas ile artan kısımları kesin. Artan kısımları kesince çiçek şekli ortaya çıkacak. Bu işlemleri diğer kağıtlarda da uygulayın. Yaptığınız bütün şekilleri etraflarında toplayacak şekilde yapıştırıcı ile yapıştırın. Hazırladığınız çiçekleri artık istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Kağıttan Sedef Çiçeği Nasıl Yapılır?

Kağıttan sedef çiçeği yaparak evlerinizi renklendirebilir, güzel görünümler kaydedebilirsiniz. Öncelikle elimize renkli fon kağıtlarından yapraklar çizelim, çiçek yapımında çiçeklerin yapraklarını değişik şekillerde keserek çiçek haline getirelim. Daha sonra her bir yaprağı dilediğiniz şekilde yapıştırabilirsiniz.

İki Renkli Kağıt Çiçek Nasıl Yapılır?

Öncelikle 7’şer adet farklı renklerde fon kartonu alın. Daha sonra farklı şekillerde daireler kesin. Kestiğiniz her daireyi ortadan ikiye katlayın. Dairenin orta kısmı işaretleyerek uç kısımları işaretlenen yere kadar katlayın.

Sonra daireyi paralel hale getiriyor gibi katlayın. Daha sonra bütün yaprakları yan yana getirin ve iç içe yapıştırın. Eğer isterseniz iç kısmına düğme, bocuk gibi farklı şekillerde süsleyebilirsiniz. Bu tür süslemelerle uğraşmak hem insanın beynini temizler. Kafasını dağıtmada yardımcı olur. Bu tür süsleme şekilleri ile istediğiniz şekilleri yapabilirsiniz. El becerileriniz de gelişmiş olur.

Bir yanıt yazın