Eviniz İçin Dekoratif Minder Modelleri

Minderler ilk zamanlarda sadece zenginler tarafından kullanılırdı. Çoğunlukla antik Mısır mezarlıklarında görüldü. Hatta ilk zamanlarda Mısırlılar, başlarını koymak ve uyumak için taştan yastık, minder yapmışlardı. Daha sonra el işçiliği, yeteneklerle birleştirildiğinde uzun uğraşlar sonrasında, farklı tarzda tasarımlar meydana çıkıyor.

Özellikle sanayi devriminden sonra dekorasyon amaçlı üretilen pek çok minder görülüyor, satılmaya başlanıyor. Değişik renkler, biçimler, kumaşlar, bulunduğu ve üretildiği dönemi en güzel şekliyle yansıtıyor. Dekoratif minderler, ahşap, demir, bambu, hasır mobilyalarda estetik görünüm ve rahatlık için kullanılır. Bahçede, terasta, şömine önüne atılmış eskidens sedir adı verilen minderlerin üzerinde keyif yapmak, günün yorgunluğunu atmak için harika bir aktivite. Günümüzde en çok yazlık mekanlarda yere gelişigüzel konulmuş minderler göze çarpıyor.

Masa sandalye yerine artık minderler tercih ediliyor. Düğün, parti gibi çoğunluğun katıldığı sosyal etkinliklerin organizasyonlarında, çimlerin üzerine konuşmuş masa etrafında dizilmiş minderler, aşırı samimi bir ortam yaratıyor. Artık sadece dış mekanlarda değil, bazı evlerde salonlar ve oturma odaları dışında yatak odası, çocuk, genç odalarında dinlenme, eğlenme olarak da tercih edilebilir. Çalışma odalarında ise yine dekoratif amaçlı tercih edilir.

Minder Çeşitleri

Artık her eve, her odaya uygun dekoratif minderler pek çok marka kataloğunda yer alıyor. Ev klasik bir şekilde döşenmiş ise kabartmalı, kadifeli ve goblenli, püskülleri olan minderler tercih edilebilir. Modern bir tarzda oluşturulan evler için ise daha sade ve basit renklerden oluşan minderler, doğal ketenlerden yapılmış minderler kullanılabilir.

Pembe, turuncu, mor gibi canlı renklerdeki minderler tercih edilecekse, United Colors of Benetton mağazası bir numaralı yer. Leke ve su tutmayan bu minderler, istenilen büyüklükle sipariş verilebiliyor. Üzeri işlemeli minderlere ise en çok Ikea’da karşılaşılıyor. Yer minderleri, koltuk minderleri, sandalye minderleri, şezlong minderleri, oyun minderleri gibi seçenekleri vardır.

Örgü kumaş, çizgili, pelüş, çiçekli, parçalı, kumaş, armut, saten, fırfırlı, örgü, pileli, desenli, düğmeli, katlanan minder adı altında pek çok modelden oluşur. Kullanılacak olan alana, odaya ve hangi amaçla kullanılacağına göre değişiklik gösterir. Farklı kumaş seçenekleriyle, ortamda bulunan diğer şeylerin rengine, dokusuna göre, tığ, şiş örgü, aplike, özel dokumalar gibi yöntemlerle, kişinin becerisine göre elde edilir.

Bir yanıt yazın