Dekoratif Ranza Modelleri

Ranzalar çocuk ve genç odalarının vazgeçilmezlerindendir. Çünkü ranza, kullanılacak odalarda yerden tasarruf sağlarken aynı zamanda sizlere dekorasyon için mantıklı çözümler üretiyor. Çocuk odalarında yer bulan ranzalar, nadir de olsa ebeveyn odalarında da yer bulabiliyor.

Çocuklar üst katı yatma alanı olarak kullanırken, alt katı ise oyun oynama, ders çalışma alanı olarak kullanabilirler ve buna göre dekora edilebilir. Ebeveynler ise, üst katı yatma alanı, alt katı ise çocukların yatmaları için ayırabiliyorlar.

Ranza Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ranza satın alırken göz önünde bulundurmamız gereken bir kaç önemli nokta var.

Bunlar;

  • Sağlam ve dayanıklı olması
  • Çocuğunuzun tarzını yansıtacak olması
  • Konforlu ve rahat olması.
  • Ergonomik ve estetik değer taşıması
  • Ekonomik anlamda avantajlı olması.

Öncelikle ranzanın sağlam olması en önemli hususlardan biri oluyor. Malzemenin dayanıklı olması ve birleşim yerlerinin sağlam olması oldukça önemli. Kullanılan materyaller kırılma ve eğilme gibi sorunlar yaratmamalıdır.

Çünkü ranzanın üst katında yatacak olan çocukların korkulukları ya da yatak iskeleti esneme ve kırılma yaparsa tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. İki katlı yatak ile sizlere geniş bir alan bırakan ranzalar; pratik, kullanışlı eğlenceli bir mobilya. Eğer odayı paylaşmak isteyen iki çocuk birden varsa, akıllı ranza modellerini inceleyebilirsiniz.

Akıllı Ranzalar

Ranzalar tasarlanırken, sahip olduğu ölçüler oldukça önemlidir. Oda ile bir bütün halinde olması ve odaya göre tasarlanması da dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

  • Dolap ya da kitaplık ile ranza tek bir mobilya halinde kullanıp, hem yerden tasarruf etmiş olursunuz hem de modern bir görünüm yakalamış olursunuz.
  • Ranza etrafına uygun raflar monte ederek çocuklarınıza yönelik özel alan meydana getirebilirsiniz.
  • Uyku alanının haricinde, ranzaları mantıklı bir şekilde kullanarak, hem rahatlıkla ders çalışabileceği hem de arkadaşı geldiğinde zaman geçirebileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

Bunun yanında dekore edeceğiniz odanın rengi, kullanacağınız aksesuarlar, ranza modeli çocuklarınızın istekleri ve zevkleri doğrultusunda seçilmelisiniz. Aksi taktirde çocuğunuz mutlu olmayacaktır. Motivasyonu da bu durumdan olumsuz etkilenecek ve derslerine kadar bu durum yansıyacaktır.

Bir cevap yazın