Dekoratif Abajur Modelleri

Mekan dekorasyonunda, aydınlatma yardımcı ürünü olarak abajurlar büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda özellikle görselliğe gösterilen önemin artmasıyla birlikte, dekoratif abajur modellerindeki çeşitlilik artmıştır. Film izlerken, kitap okurken bütün gün ışıktan yorulan gözlerinizi dinlendirmek amacıyla kullanılabileceği gibi o çok beğendiğiniz perdenizin tamamlayıcı ürünü de olabilir. Yatak odası, antre, salon ve çocuk odası ev için yaygın kullanım alanlarıdır. Ayrıca otel odaları, bekleme salonları ve ofislerde de artık daha sık görmeye başlamış bulunmaktayız.

Kullanım Alanına Göre Abajur Modelleri

Kullanım alanlarına göre tercih edilen abajur modelleri şöyledir;

  • Yatak odalarında en çok tercih edilen ürünler genellikle avize ve abajur takım halinde satılan modellerdir. Tek başına bütünün bir parçası olarak da kullanılabilir.
  • Salonlarda daha çok üçayaklı ve uzun modeller tercih edilmektedir.
  • Çocuk ve genç odalarında özellikle modern ve desenli kumaş şapkalı abajurlar kullanılmaktadır.
  • Otel odaları, bekleme salonları ve ofislerde ise yaygın olarak cam abajurlara rastlamaktayız.

Dekoratif Tarzınıza Uyumuna Göre Abajur Modelleri

Mekanın tarzını yansıtması açısından bakıldığında ise;

  • Modern yapıyı korumak istiyorsanız modern ve pirinç gövde abajurlar
  • Klasik dizaynlar için ise cam, seramik ve kumaş abajurları seçebilirsiniz.

Ahşap abajurları ise her iki tarza uygun olarak kullanabilirsiniz.

Abajur Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarzınıza ve dekorasyonunuza uyum sağlarken aynı zamanda kullanım alanıza uygun yeterli ışık miktarını da sağlaması gerekmektedir. Özellikle güneş ışınlarına ve toza daha çok maruz kalacağı için cam kenarlarında kumaş şapkalı desenli abajurlar çok kullanışlı olmayacaktır. Yatak odalarında daha kısa ve düşük watt kapasitesine sahip ampulle kullanabileceğiniz abajurlar yarar sağlarken, ofis ve salonlarda ışığı verimli kullanabileceğiniz uzun ayaklı abajurlar daha etkili olacaktır.

Abajur ayaklarında seramik, ahşap, plastik, cam, pirinç ve bronz gibi çeşitler vardır. Ahşap, cam, plastik ve seramik gibi ayakların hafif olmasından dolayı yapı olarak sağlam şekilde ayakta kalması önemliyken, diğer ürünlerin kalitesine dikkat edilmelidir. Ayrıca elektrik tesisatının güvenilir olması önemli bir konudur. Son olarak ortamdan çabuk sıkılıp sıkça dekorasyon değişikliğine gidiyorsanız, daha az maliyetli olması açısından değiştirilebilen şapkaları tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Fiyat Ve Ürün Karşılaştırmasında Akılda Kalması Gereken Detaylar

Ürünün fiyat açısından tasarımı, hammaddesi, özellikleri, sağlamlığı ve kullanım kolaylığı gibi kıstaslar belirleyici unsurlarıdır. Kumaş abajur şapkaları için kumaşın sağlık yönünden uygunluğu ve temizlik sırasında solmayacak yapıya sahip boyalarla üretilmiş olması önemli bir husustur. Metal abajurlar için ise kaliteli ve paslanmayacak malzemeden yapılmış olması fiyatı değiştirecektir.

Ayrıca elektrik aksamındaki ışık miktarını istediğiniz ölçüde ayarlamaya yarayan lümen sistemi de kullanım kolaylığı sağlayacağı gibi maliyeti de etkileyecektir. Daha önce bir lüks göstergesi olarak kullanılan dekoratif abajur modelleri günümüzde mekanların tamamlayıcı dekorasyon ürünlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bazen joker aydınlatma olarak ,bazen romantik ambiyansımızı oluşturmak için, bazen ise dekorasyonda bütünlüğün sağlanması için ev ve işyerlerimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın