Çocuk Odası Modelleri

Mobilya sektöründe en çok dikkat çeken alanlardan biri de çocuk odası modelleridir. Gelişen ve değişen oturma odaları ve yemek odaları modellerinin yanında çocuk odası modelleri de bir hayli rağbet görüyor. Her yıl farklı bir dizayn ve dekorasyonla birlikte kendini yenileyen çocuk odası modelleri mobilya sektöründeki yerini günden güne ilgi çekici hale getiriyor. Günümüzde her bütçeye ve her eve uygun tarzda çocuk odası modelleri mevcuttur

Tercih Edilen Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odası modellerinde en yaygın kullanım çocuk odası takımları şeklindedir. Karyoladan gardroba, ders çalışma masasından komodine kadar çocuğun tüm ihtiyaçlarını aynı alanda giderebileceği bir modelde olması ilk tercih edilenlerden. Çocuk odası modellerinde kimi ebeveyn daha sade kimi ebeveyn ise dikkat çekici ve yaratıcı modellerde seçim yapıyor. Fakat son günlerde dikkat çekici modellere rağbet büyük oranda fazladır. Bu durumda mobilya sektöründeki tasarımlar da oldukça değişir ve göz alıcı hale geldi. Özellikle konsept modeller daha çok takip ediliyor.

Araba konsepti, uzay aracı konsepti, harikalar diyarı konsepti, ya da prenses konsepti. Çocuk odası modellerinde kullanılmış olan renkler de ilgiyi artırıyor. Renklerin albenisi çocukların beğenisini daha çok kazanıyor bu nedenle aileler daha renkli modellere yöneliyor.

Montessori Çocuk Odası Modelleri

Son zamanlarda ilgiyi oldukça artıran Montessori çocuk odaları da en çok tercih edilen modellerden. Montessori çocuk odalarında çocuğun ulaşabileceği yükseklikte gardroplar, duvar rafları ve zemine yakın biçimde yataklar kullanılıyor. Minyatür masa ve sandalyeler bu odalardaki dikkat çeken detaylardan. Bir diğer dikkat çeken detay ise çocuğun boyuna uygun klozet ve lavabolar. Daha çok okul öncesi dönem çocukları için tasarlanan bu mobilyalar, Montessori yaklaşımını simgeleyen bir nitelikte. Bu modeller çocuğun bireysel olarak özgürce hareket etmesini ve seçim hakkını vurgular nitelikte olduğu için eğitimciler tarafından son yıllarda önemi artmıştır.

Çocuk Odası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle odanın alanına uygun bir model seçmeniz gerekiyor. Her çocuk rahat, özgürce hareket edebileceği bir alanda vakit geçirmek ister. Çocuk odası seçiminde öncelik çocuğun rahatı olmalıdır. Bir diğer husus, kullanılan mobilyaların kalitesidir. Mobilyalar sağlam ve dayanıklı olmalı, sağlıklı malzemelerden üretilmiş olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanında dikkat dağıtıcı renkler kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Bir yanıt yazın