Çocuk Odası Halı Modelleri

İnsanlar evlerini ve iş yerlerini dekora ederken, en son çıkan modellere dikkat edip, her alanın bir bütün olmasını isterler. Bu sebeple evin içindeki bebekler veya çocuklar için ayrılmış alanların ve bebek veya çocuk odalarının düzenlenmesinde halı seçimi de çok önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Çünkü halılar eskiden olduğu gibi sadece dekorasyonun bir parçası olup, ortamı güzelleştirmek değil, aynı zaman da sağlık ve kullanıcısına göre kullanım amacı olan birer objeye dönüştüler.

Çocuk Odası Halısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir odanın olmazsa olmazı şüphesiz ki halılar. Bu kadar önemli bir eşyanın seçimini yapmak oldukça zordur. Özellikle çocuk odaları için. İlk başta bakılması gereken özellik; genel kullanımda tüy dökmeyen ve sağlık açısından dip alanlarda çabuk kir toplamayan halılar olmalıdır.

Çocukların dağınık olma, yerlere sürekli bir şeyler dökebilme, kalemle halıyı çizebilme durumları göz önünde bulundurulduğunda, halının yıkanabilir olması hatta lekelerin kolayca silinebilir ve temizlenebilir olması oldukça önemlidir. Hassas yapıda olan çocuklar için anti bakteriyel halılar üretilmiştir. Çocuğun sağlık durumu, evin hava alma durumu, evin ne kadar sürede bir temizlendiği halıların yünlü mü yoksa polyamid mi olması gerektiğini belirler. Çocuğun yaşı halının kaymaz olup olmamasını etkiler.

Alınabilecek Halı Modelleri

Ülkemizde, üzerinde artık oyuncaklara gerek kalmadan evcilik, araba yarışı, seksek gibi oyunların oynanabildiği halılar üretilmeye başlandı. Hem çok modern aynı zamanda kullanışlı olan bu halılar, birçok renk seçeneğiyle tüketicilere sunuluyor.

Aynı zamanda içgüdüsel olarak çocuklar, hayvan figürlü objelere oldukça ilgi duyarlar. Birçok çocuk odası halısı üzerinde, fil, zürafa, kedi ve köpek resimleri bulunmaktadır. Kız çocukları daha çok pembe rengine ve prenses modellerine ilgi duyarken, erkek çocuklar biraz daha mavi ve araba görselleri içeren halıları tercih ederler.

Bu halıların dışında kişiye özel üretilen isimli veya çocuğa ait herhangi bir çağrışım yapan özel görsel kullanılan halılar da çok trend. Bu halı modelleri, en kişisel olanıdır. Çocuğun yaşı büyüdükçe yeniden masrafa girmek istemeyen aileler için, çocuk odasında uzun süre kullanabilecekleri yıldız, ay, bulut temalı halı konseptleri günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

Daha rahat, çocuğun üzerine düşse canı yanmayacak, sert olmayan yumuşacık peluş halılar günümüzde oldukça yaygın. Birde objenin şeklinin direk olarak verildiği halılar mevcut. Bir kelebek şeklinde, bir araba şeklinde, sadece yuvarlak veya herhangi başka bir şekilde olan bu halılar, çocuk odalarının eğlenceli görünmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın