Çocuk Odası Halı Modelleri

Çocuklar toplumumuz ve geleceğimizdir her şey den etkilenebilen çocuklar için bütün ortamlar önemli ve dikkat edilmelidir. Bu yüzden çocukların odasındaki halı bile önemlidir. Halı deyip geçmemek lazım unutmayın çocuklar en çok zamanı odalarında geçirir ve en çok temas edip gördükleri şeylerden biri de halıdır.

Sağlık Açısından Halı Modelleri

​​​​​​Halı alırken dokusuna dikkat edilmelidir ve kadife dokulu ya da peluş halı modelleri aslında çocuk odaları için çok sağlıklı değildir. Bunun en büyük nedeni elbette bu tarz kumaşlar ile dokunmuş olan halıların temizliği çok daha zor olması ve diğer dokuda ki halı modellerine göre çok daha fazla kir tutuyorlar bu yüzden sağlık açısından pek tercih etmeyiniz. Bunun yerine teflon halı kullanılabilir.

Teflon dokulu halılarda çocuğunuzun sağlığını etkileyecek olan toz ve kir halının derinliklerine inemez ve üst yüzeyinde kalır. Bu sayede pratik ve kolay gündelik temizliğiyle her zaman hijyen sağlanabilir. Biraz daha pahalı olsalar da teflon halılar sağlık açısından tercih edilmesi gereken bir dokudur. Ayrıca çocuklar hareketli ve enerjik oldukları için halının üstüne düşebilir veya üzerinde takla atabilir. Bu yüzden halı yumuşak, pofuduk ve iz yapmayan bir doku da olmalıdır.

Eğlence İçin Çocuk Odası Halı Modelleri:

Çocukların en büyük oyun alanlarından biri halıdır. Halı üzerinde oyun oynayabileceği şekildeki desenleri olan halılar tercih edebilirsiniz. Mesela üzerinde sek sek oyununun çizimi olabilir veya araba sürmesi için yollardan oluşan bir halı olabilir. Üzerinde matematik sembolleri işlemleri olan halılar, dünya, Türkiye haritası olan halı modelleri seçebilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına, oyun seçimlerine veya sevdiği şeyleri göz önüne alarak halı seçmelisiniz.

Renk Olarak Çocuk Odası Halı Modelleri

Odaya uyumu sağlamalı, gözü yormamalı veya sıkılmamanız için seçtiğiniz renklerden halı modeli için önemlidir. Çocuğunuz için tüm halının gökkuşağından oluştuğu rengarenk bir halı seçebilirsiniz. Yapboz şeklinde birleşmiş parçalardan oluşan halı modeli de olabilir.

Küçük çocuklarınız için canlı renklerden oluşan halı modelleri seçebilirsiniz. Ergenlik yaşına girmiş çocuklarınız için daha modern tek renkten oluşan halı modelleri tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun hem sağlıklı bir ortamda hem de eğlenebildiği halılar için seçtiğiniz modele dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın