Çocuk Odası Dekorasyonu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her çocuk kendini bilmeye başladığından itibaren kendine ait bir odasının olmasını ve karakterine, sevdiği tarzda dizayn edilmesini ister. Bunun için en uygun ve en doğru şekilde dekorasyon yapılmalıdır.

Kız veya Erkek Çocuk Odalarının Dekorasyonları Farklı Olmalı

Bazı ebeveynler çocuklarına oda yaparken çocuğun cinsiyetine aldırış etmeden kendi kafasına göre dekorasyon yapar, bundan dolayı o çocuk oda da fazla zaman geçirmez, hatta her oda da zaman geçirirken suratı asık olur. Bundan dolayı erkek çocuk ise arabalar, sevdiği futbol takımlarıyla ilgili, kız çocukları ise oyuncak bebeklerle alakalı konsept yapılması gerekiyor.

Çocuk Odası Küçük Nasıl Dekorasyon Tercih Etmeliyim?

Bazı ebeveynler evlerinde bulunan çocuk odalarının küçük olmasından dolayı Dekorasyon yapamıyorlar veya kararsız kalıyorlar. Küçük çocuk odalarında dekorasyon yaparken öncelikle tabii ki çocuğun istediği tarzda olmalı, daha sonra ise oda içinde bulunan alanın en uygun şekilde kullanılması gerekiyor. Bunun için örneğin, çocuk yatağının küçük veya duvara gömmeli şekilde yapılabilir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Modaya Uygun Olmalı Mı?

Çocukların karakteri veya sevdiği şeyler olacağından dolayı bir çocuk odasının modaya uygun olmasına gerek yok. Çünkü modaya uyulduğundan o oda da çocuk kendine ait bir şey bulamayacağından iyi hissetmez.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çocuk odası dekorasyonu yaparken öncelikle çocuğun fikirleri alınması gerekiyor. Çünkü o oda da yaşayacak olan o kişidir.
  • Birden fazla çocuğu bir oda da zaman geçirmesini isteyen ebeveynler minimalist şekilde dekorasyon yapması gerekiyor.
  • Ne kadar odanın dekorasyonunu ele alsak da bu odanın duvarların da yapacağımız dekorasyonlarda önemlidir. Örneğin sevdiği çizgi film karakterlerini eğlenceli şekilde duvar kağıdı kullanılabilir.
  • Çocuk odalarını tek tip değil de odanın belirli bir kısmını farkı renk veya tasarım, farklı bir bölümü farklı tasarım oluşturulabilir.
  • Çocuk odalarında yapılan tüm işlemler hem odayı daraltmamalı hem de orada yaşayacak çocuğu sıkmamalıdır.
  • Çocuk odalarında bulunan çalışma alanı çocuğun iyi şekilde derslerine konsantre olarak çalışmasını sağlayacak şekilde yapılmalıdır.
  • Büyük veya geniş şekilde kitaplıklar yerine alanı daraltmayacak kitaplıklar tercih edilmelidir.

Bir yanıt yazın