Çalışma Masası Modelleri

Çalışma masası, öğrencilerin ve çalışan kişilerin en çok vakit harcadığı yerlerden biridir. Hem evde hem de iş yerinde mutlaka bulunur. Satın alırken en çok kullanışlı ve sağlam olmasına dikkat edilir. Yapım aşamasında kullanılan malzeme, rengi ve büyüklüğü gibi unsurlarda oldukça önemlidir. Neresi için alacaksınız alın önce mekanın dekorasyonuna bakılır ve ona uygun bir model seçilir.

Genel çalışma masası modellerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Ahşap modeller

Çalışma masasında en çok ahşap modeller kullanılmaktadır, bu hem şıklık hemde dayanıklılık bakımından en iyi olanıdır. Ahşap modeller daha uzun yıllar boyunca sizinle beraber olabilir, kolay kolay çizilmez ve yıpranmazlar. Aynı şekilde boyutları da diğer modellere nazaran daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Ahşap modeller ham rengi olan kahverengi tonlarında bırakılabilirken beyaz gibi renklere de boyanabilir. Rengi kendi tarzınıza göre belirleyebilirsiniz.

Demir modeller

Demirden kasıt, kullanılan ham maddedir. Ahşaptan ziyade demir parçalar da tercih edilebilir. Fakat bu modeller daha sert ve soğuk olur ancak ahşaba göre daha az ihtimalle çizilir ve yıpranırlar, bir yerden başka bir yere taşınması da daha kolaydır. Genelde siyah ve gri renklerinde olurlar.

Kendinden çekmeceli ve raflı modeller

Çekmeceli çalışma masaları yıllardır kullanılan modellerdir, genelde masanın altında en az 3 çekmece bulunur ve bitişik olabilecekleri gibi ayrı da olabilirler. Çekmece masanın altında çok kullanışlı olacaktır. Özellikle son yıllarda raflı modellerde artmaya başlamıştır. Masanın hemen yanında birkaç adet raf bulunabilir, bu raflar açık dolap gibi görünür ve oldukça kullanışlı olurlar. Bazılarında bu rafların üstü kapalı da olabilir, dolap görevi görebilirler.

Büyük modeller

Büyük çalışma masası modelleri ise daha çok büyük odalar için uygundur, en kullanışlı olanların bunlar olduğunu söyleyebiliriz çünkü içerisinde dolap, raf ve çekmece hepsini barındırır. Çekmeceler yine masanın altında bulunur ve dolaplar ile raflar üst tarafta yer alır. Küçük modellere nazaran daha kaba bir görüntü sunabilir fakat her şeyin tek bir yerde toplanması düzenli bir görüntü için oldukça önemli olacaktır.

Bir yanıt yazın