Bazalt Kaldırım Taşı

Bazalt taşı denince akla ilk olarak bazalt kaldırım taşları gelmektedir. Siyah bir yapıya sahip olan bazalt Taşı, en çok kaldırım döşemelerinde kullanılmaktadır. Çok eskilerden beri kullanımı yaygın olan bazalt taşı, köprü işçiliklerinde ve buna benzer tarihi mimari yapılarda karşımıza çıkmaktadır.

Bazalt Kaldırım Taşı Nedir?

Kaldırım taşı olarak yaygın bir şekilde kullandığımız bazalt taşı, volkanik kaya kütlelerinden elde edilen siyah bir yapıya sahip, sert ve dayanıklı doğal taş çeşitlerindendir. Volkanik dağların yaygın olduğu bölgelerde yoğun bulunan bazalt kaldırım taşları, ülkemiz başta olmak üzere dünyanın her yerinde çıkarılan ve birçok alanda kullandığımız bir doğal taş türüdür.

Bazalt Kaldırım Taşları Çeşitleri Nelerdir?

Bazalt kaldırım taşları, diğer doğal taşlar gibi birçok çeşitleri bulunan bir taştır. Kullanım amacına göre üretimini yaptığımız taşlar, kullanılacak zemine göre çeşitlendirilmektedir.

  • Kaldırımlarda kullanılan 10x10x20 cm ebadındaki kaldırım bazalt taşı,
  • Parke döşemelerde kullandığımız bazalt parke taşı,
  • Özel mekanlarda yoğunlukla tercih edilen doğal bazalt taşı,
  • Küp şeklinde üretilen bazalt küp taşı,
  • Çıkarıldığı yerin özelliğini koruyan Aliağa bazalt küp taşı,
  • Cilalı ve kumlamalı bazalt taşları,
  • Kumlu ve fırçalı bazalt taşları,
  • Mucurtalı ve patlatma bazalt taşları,

Suların kolay akmasını sağlayan bazalt su oluğu ve bunun gibi farklı bazalt kaldırım taşları bulunmaktadır.

Bazalt Kaldırım Taşı
Bazalt Kaldırım Taşı

Bazalt Kaldırım Taşları Çeşitlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bazalt kaldırım taşı, eski çağlarda mimari yapılarda çokça kullanılmıştır. Günümüzde hala kalıntıları bulunan bazalt taşından yapılmış köprüler ve mimari eserler bulunmaktadır. Günümüzde bazalt taşlarını en çok sokak ve cadde döşemelerinde kullanmaktayız. Kalitesi, dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmasından dolayı hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Kaliteli işçiliğimizin yanında istenilen her türlü bazalt kaldırım taşı üretimi yapmaktayız.

Bazalt Kaldırım Taşları Özellikleri Nelerdir?

Bazalt kaldırım taşlarının asırlarca dayanma gücü vardır. Tarihi yapılara bakarak ne kadar dayanıklı olduğunu anlayabiliriz. Her türlü doğal afetlere karşı ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklı ve kullanışlıdır.

Bazalt Kaldırım Taşının Fiyatı Nasıldır?

Bazalt taşı ve benzeri taşların fiyatlandırılmasını, kullandığımız alana göre ve çeşidine göre yapmaktayız.

Bir yanıt yazın