Ada Mutfak Modelleri

Ülkemizde genelde mutfak dekorasyonu arka plana atılmaktadır. Mutfak sadece yemeklerin hazırlandığı ve malzemelerin saklandığı bir alan olarak görülmektedir. Bunun sonucu olarak mutfaklar evin bir köşesinde küçük ve boğucu alanlar olarak kalmaktadır. Mutfakta uzun süre vakit geçirmeyi sevenler ya da küçük mutfaklarıyla sorun yaşayanların ihtiyacı sonucu mutfak dekorasyonunda yenilikler ortaya çıkmıştır. Bu yeniliklerden birisi de ada mutfaklardır.

Ada mutfaklar küçük mutfaklardaki alanın daha doğru kullanmasını ve bölünmesini sağlamaktadır. Bunun dışında mutfağınıza daha farklı ve hoş bir görünüm sağlamaktadır. Ada mutfağı, mutfaktaki diğer objelerle bağlantısı olmayan mutfağın ortasındaki bir alanda masa, sehpa ya da tezgah olarak tanımlayabiliriz.

Ada Mutfak Çeşitleri

Ada mutfak modelleri, mutfağın dekorasyonuna ve kullanım ihtiyacına göre çeşitlilik göstermektedir.

Bu modellerden bazıları şunlardır:

  • Kare ada mutfak
  • Dikdörtgen ada mutfak
  • Yuvarlak ada mutfak
  • Modern ada mutfaklar

Bu modellerden kare ada mutfak, dikdörtgen ada mutfak ve yuvarlak ada mutfaklar genellikle tekerlekli olarak tasarlanmıştır. Tekerlekli olması, küçük mutfaklarda hareket olanağını kolaylaştırmaktadır.Modern ada mutfak modelleri ise genellikle zemine sabit olarak tasarlanmışlardır ve büyük mutfaklar için daha uygunlardır.

Ada Mutfak Modelleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Ada mutfak modellerinde seçiminizi yaparken mutfağınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Mutfağın büyüklüğü dışında dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da ada mutfağı konumlandıracağınız alandır.

Konumlandıracağınız alana göre ada mutfak modellerinden kare ada mutfak, yuvarlak ada mutfak ya da dikdörtgen ada mutfaktan birini seçebilirsiniz. Ülkemizdeki mutfakların şeklinden ötürü dikdörtgen ada mutfak daha çok tercih edilmektedir. Alandan sonra göz önünde bulundurmanız gereken diğer husus, ada mutfağın hangi ihtiyacınızı karşılayacağıdır.

İhtiyacınızı göz önünde bulundurduğunuzda önünüze şu seçenekler çıkmaktadır:

  • Tezgah ada mutfak
  • Dolap ada mutfak
  • Masa ada mutfak

Bunlar seçeneklerden bazılarıdır. İhtiyacınıza göre tasarım seçeneklerini genişletmek ve bunlardan bazılarını kombinleyip bir arada kullanmak mümkündür. Mutfağınız küçükse hem masa hem de alt kısmında dolap olan bir model seçmeniz yararınıza olacaktır.

Eğer tezgah ada mutfak istiyorsanız tezgahta kullanılan mermerin aside ve diğer etken maddelere dayanıklı olmasına ayrıca leke bırakmayan bir ürün olmasına dikkat edin. Dekorasyon söz konusu olduğunda seçenekler sınırsızdır. Alanı ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra ada mutfak modellerini istediğiniz gibi tasarlamak sizin hayal gücünüze kalmıştır.

Bir cevap yazın